New 2026 Alliance RV Avenue All-Access 30BH Fifth Wheel
50 Amp Service, 2 A/C's, 4-Point Electric Leveling, Solid Triple Steps.
Alliance RV Avenue All-Access fifth wheel 30BH highlights:
- Rear Bunkhouse
- U-Shaped Kitchen
- Queen Bed
- Two Awnings
Great bunkhouse layout for families, roomy interior thanks to wide-body design, smart storage solutions, solid construction with durable materials, and outdoor living upgrades like dual awnings and a griddle.
Layout & Sleeping
-
Front private bedroom with walk-around queen bed and storage/wardrobe.
-
Rear bunkhouse with three bunk beds (40" × 72" each) plus a slide-out that includes a flip-up bunk and cube sofa.
-
Booth dinette and sofa in living area for dining and extra sleeping space.
-
Sleeps up to ~8 people, ideal for families.
Kitchen & Living
-
U-shaped kitchen with three-burner cooktop, deep sink, and 10 cu ft 12 V refrigerator.
-
Flush-floor slide-outs for easier walk-through space without steps.
-
Sofa + 50" HDTV entertainment setup.
Exterior & Outdoor
-
Two awnings (long + short) for shade and outdoor living.
-
Pull-out exterior griddle for outdoor cooking.
-
101" wide-body construction for extra interior space.
Construction & Durability
-
Azdel composite sidewalls inside and out — lighter, stronger, better insulation.
-
Seamless walk-able PVC roof with lifetime warranty.
-
No carpet throughout — easier to clean and pet/allergy friendly.
Power & Utility
-
Washer/dryer prep in bedroom.
-
Large tank capacities: ~45 gal fresh, ~106 gal gray, ~53 gal black.
-
OTG Solar Package option with 200 W solar panel + MPPT charger and multiple outlets.
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $17,799
Sale Price: $64,995
Stock# 106754
Interior Color: LINEN
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Interior Color | LINEN |
| Hitch Weight | 1600 lbs |
| GVWR | 11995 lbs |
| Dry Weight | 10150 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 106 gals |
| Black Water Capacity | 53 gals |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 2 |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 50" HDTV |
| Awning Info | 8' 6" and 13' |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 7M5FA3528TA012006 |
Avenue All-Access 30BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


