New 2026 Alliance RV Avenue All-Access 25RL Fifth Wheel
*PLEASE CALL FOR BEST PRICING* || Front Queen Bed / Kitchen Island / Rear Living / Solar
*PLEASE CALL FOR BEST PRICING*
Alliance RV Avenue All-Access 25RL fifth wheel highlights:
- Front Private Bedroom
- Kitchen Island
- Pantry
- Tri-Fold Sleeper Sofa
- Exterior Awning
Options Added:
All Access Premium Package*
All Access OTG Package*
Avenue 2nd 8K A/C
RVIA Seal
Perfect for families, couples, and travelers who crave space and style. The heart of this fifth wheel is the spacious living area, featuring a tri-fold sleeper sofa that's perfect for lounging and sleeping. Gather around the table with chairs and a bench for meals or socializing. The kitchen is fully equipped with a kitchen island, pantry, hutch, and overhead cabinets, providing ample storage and counter space. The microwave and 10 cu 12V refrigerator ensure that meal preparation and storage are convenient and easy. The full bathroom offers a private space for personal care, ensuring a comfortable and refreshing experience, and the front bedroom is a peaceful retreat, featuring a queen bed, nightstands, and overhead storage.
A benchmark chassis creates a space saver upper deck with each one of these Avenue All-Access fifth wheels by Alliance RV! The 101 in. wide-body construction gives you more room to walk around and the flush slide out floors throughout prevent any tripping. There are composite sidewalls inside and out, and PVC roof for extreme durability. You are sure to love no carpet throughout making each Avenue All-Access easy to clean and allergen free, not to mention pet friendly. You can maximize your space throughout with innovative storage solutions like the hidden storage behind the TV, inside the end tables, ottoman, and dinette chairs. These units also include the OTG Solar Package with a 200 watt solar panel, 15 amp MPPT charger, multiple outlets, and more to keep you powered up!
A 5 year protection plan can be added to this camper for $3,490 or $29/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 7.49% APR for 240/mo with no taxes included and 10% down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-224-8444.
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# TA013214
Interior Color: Linen
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Interior Color | Linen |
| Hitch Weight | 1350 lbs |
| GVWR | 10995 lbs |
| Dry Weight | 8986 lbs |
| Cargo Capacity | 2009 lbs |
| Fresh Water Capacity | 48 gals |
| Grey Water Capacity | 106 gals |
| Black Water Capacity | 53 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 50" HDTV |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
Avenue All-Access 25RL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


