New 2026 Alliance RV Avenue 39MBR Fifth Wheel
*PLEASE CALL FOR BEST PRICING* || King Bed / Rear Living / Kitchen Island / Outdoor Kitchen
*PLEASE CALL FOR BEST PRICING*
Alliance RV Avenue 39MBR fifth wheel highlights:
- 16 Cu. Ft. Refrigerator
- Kitchen Island
- Two Bedrooms
- Outside Griddle
- Rear Living Area
Options Added:
Premium Package*
King Bed
16 cu/ft. Refrigerator
Avenue 3rd 18K A/C
RVIA Seal
Life will be easy in this fifth wheel! The floating dinette table has two chairs on one side and a movable ottoman with flip up storage on the other side to keep your games or extra table cloths in. The kitchen island makes it easy to prepare a delicious home cooked meal. You can store your dishes and snacks inside the hutch/pantry or in the second pantry. The front private bedroom has a queen bed slide but can be switched out for the optional king bed if you like. There is also a dresser and large wardrobe for storage, and either side of the wardrobe with washer and dryer prep. The rear living area features a dual recliner theater seat across from an entertainment center with a 50" class HDTV with hidden storage behind it, and easy for all to see even at the rear sleeper sofa. Plus, you have a second bedroom with a slide that houses a sleeper sofa bunk and trundle across from a dresser with a 40" TV above it!
With any Avenue fifth wheel or travel trailer by Alliance RV, you will enjoy more interior space provided by the 8' 5" wide-body construction, and a long list of luxury features. Each is built with Azdel composite sidewalls both inside and out, along with a PVC roof for added strength. There are innovative storage solutions that include hidden storage behind the TV, within end tables and ottomans, and more. Since these units feature no carpet throughout, cleaning will be easier than ever, and there are flush floor slides throughout for seamless living spaces. The Avenue also comes with the OTG Solar Package with a 400 watt solar panel, inverter prep, multiple outlets, and more to keep you charged up!
A 5 year protection plan can be added to this camper for $3,490 or $29/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 7.49% APR for 240/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-224-8444.
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
You Save: $21,673
Sale Price: $89,995
Stock# TA013212
Interior Color: Linen
| Sleeps | 6 |
| Slides | 4 |
| Length | 41 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Interior Color | Linen |
| Hitch Weight | 2486 lbs |
| GVWR | 15995 lbs |
| Dry Weight | 13528 lbs |
| Cargo Capacity | 2467 lbs |
| Fresh Water Capacity | 98 gals |
| Grey Water Capacity | 106 gals |
| Black Water Capacity | 53 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 50" |
| Number of Awnings | 2 |
| AC BTU | 26000 btu |
| TV Info | LR 50" HDTV, BR 50" TV |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Solar Wattage | 400 watts |
Avenue 39MBR Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


