New 2026 Alliance RV Avenue 32RLS Fifth Wheel
*PLEASE CALL FOR BEST PRICING* || King Bed / Rear Living / Kitchen Island / Hidden Storage
*PLEASE CALL FOR BEST PRICING*
Alliance RV Avenue 32RLS fifth wheel highlights:
- 16 Cu. Ft. Refrigerator
- Kitchen Island
- Queen Bed Slide
- Benchmark Chassis
- Rear Living Area
Options Added:
Premium Package*
King Bed
16 Cu/Ft. Refrigerator - 12V
RVIA Seal
A kitchen island with countertop space makes it easy to prepare meals in this fifth wheel! The floating dinette table has two chairs on one side and a movable ottoman with flip up storage on the other side to keep your games or extra table cloths in. You can store your dishes and snacks inside the hutch/pantry or in the second pantry. The front private bedroom has a queen bed slide but can be switched out for the optional king bed if you like. There is also a dresser and large wardrobe for storage, and either side of the wardrobe with washer and dryer prep. The rear living area features a dual recliner theater seat across from an entertainment center with a 50" class HDTV with hidden storage behind it, and is also on a swing mount for all to see even at the rear sleeper sofa!
With any Avenue fifth wheel or travel trailer by Alliance RV, you will enjoy more interior space provided by the 8' 5" wide-body construction, and a long list of luxury features. Each is built with Azdel composite sidewalls both inside and out, along with a PVC roof for added strength. There are innovative storage solutions that include hidden storage behind the TV, within end tables and ottomans, and more. Since these units feature no carpet throughout, cleaning will be easier than ever, and there are flush floor slides throughout for seamless living spaces. The Avenue also comes with the OTG Solar Package with a 400 watt solar panel, inverter prep, multiple outlets, and more to keep you charged up!
A 5 year protection plan can be added to this camper for $3,490 or $29/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 7.49% APR for 240/mo with no taxes included and 10% down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-224-8444.
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
You Save: $14,513
Sale Price: $79,995
Stock# TA013228
Interior Color: Linen
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 34 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Interior Color | Linen |
| Hitch Weight | 2000 lbs |
| GVWR | 13995 lbs |
| Dry Weight | 11006 lbs |
| Cargo Capacity | 2989 lbs |
| Fresh Water Capacity | 98 gals |
| Grey Water Capacity | 106 gals |
| Black Water Capacity | 53 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 50" |
| Number of Awnings | 2 |
| AC BTU | 26000 btu |
| TV Info | LR 50" HDTV on Swing Mount |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Solar Wattage | 400 watts |
Avenue 32RLS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


