New 2026 Alliance RV Avenue 298RL Travel Trailer
Alliance RV Avenue travel trailer 298RL highlights:
- Kitchen Island
- Front Private Bedroom
- Pantry an Hutch
- Floating Dinette Table
You'll love this spacious travel trailer with dual opposing slides and an open-concept kitchen and living area! While the chef of your group is preparing dinner on the three-burner cooktop or in the microwave oven, guests can relax on the dual recliner theater seat across from the 50" TV, or on the rear sleeper sofa, which will also double as their sleeping space. The full bath includes a 30" x 36" shower, toilet, and vanity sink to easily get ready for bed, and the front private bedroom is just steps away! Here, you'll find an Olympic queen bed, dual nightstands and overhead storage, plus a wardrobe with washer and dryer prep if you choose to add these appliances!
With any Avenue fifth wheel or travel trailer by Alliance RV, you will enjoy more interior space provided by the 8' 5" wide-body construction, and a long list of luxury features. Each is built with composite sidewalls both inside and out, along with a PVC roof for added strength. There are innovative storage solutions that include hidden storage behind the TV, within end tables and ottomans, and more. Since these units feature no carpet throughout, cleaning will be easier than ever, and there are flush floor slides throughout for seamless living spaces. The Avenue also comes with the OTG Solar Package with a 400-watt solar panel, inverter prep, multiple outlets, and more to keep you charged up!
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
You Save: $14,513
Sale Price: $64,995
Stock# 14018
Interior Color: LINEN
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 9 in |
| Interior Color | LINEN |
| Hitch Weight | 925 lbs |
| GVWR | 10950 lbs |
| Dry Weight | 8990 lbs |
| Fresh Water Capacity | 71 gals |
| Grey Water Capacity | 106 gals |
| Black Water Capacity | 53 gals |
| Available Beds | Olympic Queen |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 15.6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 2 |
| AC BTU | 26000 btu |
| TV Info | LR 50" HDTV |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 400 watts |
| VIN | 7M5TA3422TA013432 |
Avenue 298RL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


