New 2026 Aliner Switchback Base Model Truck Camper
Versatile Lightweight Truck Camper!
Aliner Switchback Base Model truck camper highlights:
- Storage Drawers
- 30 AMP Converter
- Ultra-Light Build
Do you want to experience the freedom of camping without sacrificing comfort? With our lightweight truck camper, it's possible since it is designed for easy towing and compact convenience. This unit offers a lightweight design, making it easy to tow, reducing strain on your vehicle, and its compact size allows for effortless maneuverability and parking. Further, the 30-second setup gets you camping fast, and the fast tie-downs and lockable entry provide peace of mind and security. You will also appreciate an insulated sleeping space to retreat to when you're in the backwoods camping or hunting!
The new Aliner Switchback truck campers prioritize your comfort, ensuring every detail is designed to make your camping experience enjoyable! The camper features an ultra-light, rot-proof aluminum build and a 30-second setup, getting you camping fast so you can focus on what matters most. And with a compact design that fits in a 7-foot door while mounted, this truck camper is perfect for tight spaces. Dual 60" lockable drawers provide ample storage for your gear, keeping it safe and organized. In addition, fast tie-downs and lockable entry provide added security and peace of mind, while our 30-amp converter, 12V and 110V interior outlets ensure you have the power you need, whenever you need it.
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
You Save: $9,000
Sale Price: $15,999
Stock# OC1563
| Sleeps | 2 |
| Length | 5 ft 4 in |
| Ext Width | 5 ft 6 in |
| Ext Height | 4 ft 2 in |
| Int Height | 5 ft 10 in |
| Dry Weight | 375 lbs |
| Available Beds | Full |
| Body Style | Hard-Side |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | TA600064 |
Switchback Base Model Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


