New 2026 Aliner Scout Lite Lite A-Frames
New Floorplan!
2026 Lite Features and Options
The Aliner Scout Lite is the perfect solution for tent campers who want more than just a traditional tent. This lightest pop-up camper offers quality construction, essential amenities, and ample storage space for your gear. With a roof over your head and a soft bed to sleep on, the Scout Lite provides a comfortable, convenient way to enjoy the outdoors without compromising on comfort.
What Our Customers Are Saying
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Contact us for price
Billings RV
Location: Billings, MT
Stock# 010607
Location: Billings, MT
Stock# 010607
Stock# 010607
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 Lite Specifications
| Length | 13 ft |
| Ext Width | 6 ft 6 in |
| Ext Height | 5 ft 2 in |
| Int Height | 9 ft |
| Hitch Weight | 150 lbs |
| Dry Weight | 1230 lbs |
| Tire Size | 14" |
| Available Beds | 2 |
| AC BTU | 6000 btu |
| Number of LP Tanks | 2 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

