New 2026 Aliner Evolution Evolution LG A-Frames
Additional Options: Front & Rear Hard DormerAliner Evolution A-Frame Evolution LG highlights:
- Rear Sofa
- Hidden Shower under Dinette
- Front Dinette
- LED Lights
- Generous Storage
You'll love the amount of convenience and comfort found in this A-frame camper! There is a booth dinette up front that convert to a 40" x 80" bed, along with a rear sofa that converts to a 60" x 80" queen-size bed. Prepare your best meals on the two-burner cooktop, use the sink to clean up, and store cold items in the 3.2 cu. ft. 12V refrigerator. This unit also includes a 200-watt solar panel on the front dormer, and an optional 200-watt solar panel can be added to the rear dormer for even more off-grid capabilities!
The Evolution A-frame camper by Aliner is coming to you with residential features and solid construction materials. You'll find a slate gray fiberglass exterior, aluminum wheels, and a high wind lift assist for added strength. There are also LED running lights, exterior baggage doors, and four stabilizer jacks to help keep your camper secure. You will also appreciate the keyless entry, dual LP tanks with a cover, and the 200-watt solar panel on the front dormer for some off-grid power. The lift kit and 15" off-road tires add 3" to the height, allowing you to explore more roads, and you'll find many interior comforts to make you feel right at home!
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
You Save: $13,560
Sale Price: $40,495
Stock# 3409
Exterior Color: Slate Gray
| Sleeps | 4 |
| Length | 18 ft |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 5 ft 9 in |
| Exterior Color | Slate Gray |
| Hitch Weight | 240 lbs |
| GVWR | 3500 lbs |
| Dry Weight | 2390 lbs |
| Fresh Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 3.2 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 7G5AS1816TA010973 |
Evolution Evolution LG Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


