New 2026 Aliner Evolution Evolution 15 A-Frames
Aliner Evolution A-Frame Evolution 15 highlights:
- Sofa Bed
- Two Burner Cooktop
- Hidden Shower
- Cassette Toilet
Don't wait another minute, head to the campground in this camper today! There is a two-burner cooktop to make lunch on and a 3.2 cu. ft. 12V refrigerator for your cold items. The sofa bed converts to a queen-size bed, and the dinette also converts to a queen-size bed. You'll find storage space for your items, and there is a 32" x 32" hidden shower under the dinette so you can clean up each day. An optional 200-watt solar panel on the rear dormer is also available on this model!
The Evolution A-frame camper by Aliner is coming to you with residential features and solid construction materials. You'll find a slate gray fiberglass exterior, aluminum wheels, and a high wind lift assist for added strength. There are also LED running lights, exterior baggage doors, and four stabilizer jacks to help keep your camper secure. You will also appreciate the keyless entry, dual LP tanks with a cover, and the 200-watt solar panel on the front dormer for some off-grid power. The lift kit and 15" off-road tires add 3" to the height, allowing you to explore more roads, and you'll find many interior comforts to make you feel right at home!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $14,464
Sale Price: $39,999
Stock# TA010927
Exterior Color: Gray
Interior Color: na
| Sleeps | 4 |
| Length | 18 ft |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 5 ft 9 in |
| Interior Color | na |
| Exterior Color | Gray |
| Hitch Weight | 200 lbs |
| GVWR | 3500 lbs |
| Dry Weight | 2400 lbs |
| Fresh Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 3.2 cu ft |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 7G5AS181XTA010927 |
Evolution Evolution 15 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


