New 2025 Thor Motor Coach Tellaro 20L Motor Home Class B
"Guaranteed, Lowest Prices in California"/ Twin Beds Foli Sleep System/ Onan Quiet Gas generator
View all Tellaro Floorplans
2025 20L Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:-
- 2025 TELLARO 20ML
- Power Patio Awning w/lntegrated LED Lighting
- Roof Rack System
- Screen Door for Entr*ay
- Front Paint Protection
- Touchscreen Dash Radio w/Apple Carplay® & Android
- Auto
- 3-piece Windshield Privacy Black Out Shades
- Back-up Monitor
- Digital Rearview Mirror
- Leatherette Swivel Captain’s Chairs
- Cockpit Floor Mat
- Keyless Entry System
- Aluminum Wheels
- Two Lap Belts in Sofa
- Euro-Style Upper Cabinet Doors
- Encompass Shades
- Black Out Panels For Rear And Side Windows
- Single Door Refrigerator
- Single Burner Induction Cooktop
- Solid Surface Kitchen Countertop
- Microwave Oven
- 12V Powered Vent w/Switch in Kitchen
- Removable Sofa Tables
- Power Bath Vent w/Wall Switch
- Twin Beds w/Froli Sleep System
- Fully Enclosed Wet Bathroom
- 24” TV in Living Area w/Outdoor Viewing Capability
- Winegard ConnecT”’4 WiFi/4G/TV Antenna
- 1000W Inverter
- Onan RV 2800 Quiet Gas Generator
- (2) Group 31 AES House Batteries
- FireFly Integrations”4 Multiplex system
- Single Power Saver NC
- 200W Solar Panel with Controller
- Combination Water Heater and Furnace
- Outside Shower
- 360 Siphon RV Holding Tank Vent Cap
- Exterior LP Connection
- Holding Tanks w/Heat Pads
What Our Customers Are Saying
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 36043
Location: Turlock, CA
Stock# 36043
Chassis: RAM ProMaster
Exterior Color: Full Body Paint; Silver, White. Granite Crystal (Canadian Only), Ceramic Gray (US Only)
Interior Color: Crisp Linen ll, Miami ll
Stock# 36043
Chassis: RAM ProMaster
Exterior Color: Full Body Paint; Silver, White. Granite Crystal (Canadian Only), Ceramic Gray (US Only)
Interior Color: Crisp Linen ll, Miami ll
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2025 20L Specifications
| Sleeps | 2 |
| Length | 21 ft 1 in |
| Ext Width | 6 ft 9 in |
| Ext Height | 9 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Interior Color | Crisp Linen ll, Miami ll |
| Exterior Color | Full Body Paint; Silver, White. Granite Crystal (Canadian Only), Ceramic Gray (US Only) |
| Hitch Weight | 3500 lbs |
| GVWR | 9350 lbs |
| Fresh Water Capacity | 27 gals |
| Grey Water Capacity | 13 gals |
| Black Water Capacity | 13.5 gals |
| Furnace BTU | 14300 btu |
| Generator | 2800W Onan |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 2292 |
| Engine | 3.6L Pentastar V6 |
| Chassis | RAM ProMaster |
| Horsepower | 276 hp |
| Fuel Capacity | 24 gals |
| Wheelbase | 159 in |
| Available Beds | Two Twin |
| Torque | 250 ft-lb |
| Refrigerator Type | Single Door 12V |
| Cooktop Burners | 1 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 24 lbs |
| Water Heater Capacity | 2.64 gal |
| Water Heater Type | Truma Combi Eco Hydronic |
| AC BTU | 11000 btu |
| TV Info | LR 24" Smart TV |
| Awning Info | 12' Thule Lateral Arm Power with Integrated LED Lighting |
| Gross Combined Weight | 11500 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 104453 |
For more information
Contact Us
Tellaro 20L Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Rear Bath Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


