New 2025 Thor Motor Coach Tellaro 20J Motor Home Class B
"Guaranteed, Lowest Prices in California" RAM 3500 Promaster Chassis / Swivel Chairs
View all Tellaro Floorplans
2025 20J Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2025 TELLARO 20J
- Power Patio Awning w/lntegrated LED Lighting
- Roof Rack System
- Front Paint Protection
- Touchscreen Dash Radio w/Apple Carplay® & Android
- Auto”
- 3-piece Windshield Privacy Black Out Shades
- Back-up Monitor
- Leatherette Swivel Captains Chairs
- Cockpit Floor Mat
- Keyless Entry System
- Aluminum Wheels
- Two Lap Belts in Sofa
- Euro-Style Upper Cabinet Doors
- Large Skylight in Living Area
- Dual 3-pt seatbelts in Rear Lounge
- Encompass Shades
- Black Out Panels For Rear And Side Windows
- Single Door Refrigerator
- Single Burner Induction Cooktop
- Microwave Oven
- Solid Surface Kitchen Countertop
- Removable Table on Swing Arm
- Cassette Toilet
- Power Bath Vent wall Switch
- Manual Rear Sofa Bed System
- Fully Enclosed Wet Bathroom
- Rear Screen Door
- 24 TV in Living Area
- Winegard ConnecT” WiFi/4GJTV Antenna
- 1000W Inverter
- Onan RV 2800 Quiet Gas Generator
- (2) Group 31 AES House Batteries
- FireFly lntegrations Multiplex system
- Single Power Saver NC
- 200W Solar Panel with Controller
- Combination Water Heater and Furnace
- Outside Shower
- 360 Siphon RV Holding Tank Vent Cap
- Fresh Water Tank Drain
- Exterior LP Connection
- Holding Tanks w/Heat Pads
What Our Customers Are Saying
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 35672
Location: Turlock, CA
Stock# 35672
Chassis: RAM ProMaster
Exterior Color: Full Body Paint; Silver, White. Granite Crystal (Canadian Only), Ceramic Gray (US Only)
Interior Color: Crisp Linen ll, Miami ll
Stock# 35672
Chassis: RAM ProMaster
Exterior Color: Full Body Paint; Silver, White. Granite Crystal (Canadian Only), Ceramic Gray (US Only)
Interior Color: Crisp Linen ll, Miami ll
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2025 20J Specifications
| Sleeps | 2 |
| Length | 21 ft 1 in |
| Ext Width | 6 ft 9 in |
| Ext Height | 9 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Interior Color | Crisp Linen ll, Miami ll |
| Exterior Color | Full Body Paint; Silver, White. Granite Crystal (Canadian Only), Ceramic Gray (US Only) |
| Hitch Weight | 3500 lbs |
| GVWR | 9350 lbs |
| Fresh Water Capacity | 25 gals |
| Grey Water Capacity | 20 gals |
| Black Water Capacity | 4.75 gals |
| Furnace BTU | 14300 btu |
| Generator | 2800W Onan |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | 3.6L Pentastar V6 |
| Chassis | RAM ProMaster |
| Horsepower | 276 hp |
| Fuel Capacity | 24 gals |
| Wheelbase | 159 in |
| Torque | 250 ft-lb |
| Refrigerator Type | Single Door 12V |
| Cooktop Burners | 1 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 24 lbs |
| Water Heater Capacity | 2.64 gal |
| Water Heater Type | Truma Combi Eco Hydronic |
| AC BTU | 11000 btu |
| TV Info | LR 24" Smart TV |
| Awning Info | 12' Thule Lateral Arm Power with Integrated LED Lighting |
| Gross Combined Weight | 11500 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 606594 |
For more information
Contact Us
Tellaro 20J Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


