New 2025 Thor Motor Coach Quantum SE SE28 Ford Motor Home Class C
Thor Motor Coach Quantum Class C gas motorhome SE28 Ford highlights:
- Private Rear Bedroom
- 71" Dream Dinette
- Cab-Over Bunk
- RV Queen-Size Bed
- 39" Smart TV
Seating and sleeping for six family members or friends will make this a great choice for traveling both near and far. This unit features a large slide out for added interior space, plus plenty of storage both inside and out. The kids will love the cab-over bunk for sleeping and relaxing. You will also find sleeping space for three more up front with the 71" Dream Dinette. A private bedroom just one step up beyond the kitchen and bath area provides a bit of privacy from the rest of the coach, and there are two nice closets for your things. You will find plenty of overhead storage throughout, and the MEGA-Storage outside is great for outdoor games, toys, and other camping equipment that you can keep neat and organized until you need them.
Each Quantum SE is constructed atop a durable Ford E-Series chassis. A one piece fiberglass front cap and slick fiberglass exterior with a graphics package provide a stylish appearance that is easy to maintain for years of family travel, plus there is premium one-piece Crossflex roofing for added durability. You will also love the keyless entry, black framed windows, and solar prep with a solar controller for off-grid capabilities. Each unit provides a power awning with integrated LED lighting, a convenient roof ladder, and lighted rotocast storage compartments so you can easily find what you need even after dark. The on-board 4.0 kw gas generator and 30-amp shoreline power cord will keep your adventures powered up, and the tankless water heater will be a feature you won't want to camp without. Why not make one of these Quantum SE models your new traveling home-on-wheels.
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# 302298
Chassis: Ford E-Series
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 26 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | Onan QG 4000 |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford E-Series |
| Horsepower | 325 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 212 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen |
| Torque | 450 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V with Auto Generator Start |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40.9 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| Basement Storage | 104.2 cu. ft. |
| TV Info | LR 39" Smart TV |
| Awning Info | 14' Power w/Integrated LED Lighting |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FN7SDD07263 |
Quantum SE SE28 Ford Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


