New 2025 Thor Motor Coach Outlaw 29J Motor Home Class C
No Prep or Freight Fees, Free Loaner Car, On Site Camping. #1 Dealership 12 Years in a Row! Call today 800-335-6054
Thor Motor Coach Outlaw Class C gas motorhome toy hauler 29J highlights:
- Garage Drop-Down Bunk
- Full Bath
- Exterior TV
- 10" Touchscreen Dash Radio
- Double Door Refrigerator
Enjoy the best of both worlds in this toy hauler; trail-riding fun during the day, and comfort at night! Your crew can make themselves at home on the 60" jack-knife, the 70" jack-knife sofa with removable pedestal tables, or on the swivel captain's seats. You'll find a TV on swivel in the cab-over bunk sleeping area. After you've unloaded your toys from the 8' x 8' garage, you can enjoy the patio deck with a cold drink in hand. There is a convenient garage TV here, plus a queen-size drop-down bunk for comfortable sleeping space. This coach also includes an exterior TV, a 16' power awning with LED lights, plus lighted rotocast storage compartments for all your riding gear!
The Outlaw Class C gas motorhome toy hauler starts with the durable Ford E-Series chassis with a powerful 7.3L V8 engine that will allow you to adventure on! The 8,000 lb. hitch will be perfect for your car or motorcycle trailer, and the 7" touchscreen with a back-up monitor will let you maneuver the campground like a pro. This coach includes a Winegard ConnecT 2.0 WiFi/4G/TV antenna for all your connection needs, or you may want to unplug for a while with the 100-watt solar charging system with a power controller. The one-piece fiberglass front cap and slick fiberglass exterior with a graphics package is sure to be eye-catching, and automatic leveling jacks come standard for easy set-up. Head inside to find pressed laminate countertops throughout, leatherette furniture, residential vinyl flooring, plus many more comforts you won't want to travel without!
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Stock# MHS42357
Chassis: Ford E-450
Exterior Color: Blue Sparx
Interior Color: Boot Hill & Weathered Cherry
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Boot Hill & Weathered Cherry |
| Exterior Color | Blue Sparx |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 34 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 19000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | 7.3L Triton V8 |
| Chassis | Ford E-450 |
| Horsepower | 325 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 219 in |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 450 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 18500 btu |
| Basement Storage | 17.2 cu. ft. |
| TV Info | Cab TV, Garage TV, Ext. TV |
| Awning Info | 16' Power w/ LED Lights |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FN2SDD04769 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


