New 2025 Thor Motor Coach Omni AX29 Motor Home Super C - Diesel
Conquer any terrain in this versatile 4x4 Super C featuring a massive overhead bunk, a spacious rear king suite, and a rugged Ford F-600 chassis.
2025 Thor Motor Coach Omni AX29 Super C - Diesel Motorhome Highlights:
- Murphy Bed
- Rear Bathroom
- Bunk Over Cab
- Three Smart TVs
- Wireless Phone Charger in Dinette
You’re going to be captivated by the agile power and luxurious off-road capability of the New 2025 Thor Motor Coach Omni AX29! This "Super C" motorhome is built on the rugged Ford® F-600 4x4 chassis, featuring a 6.7L Power Stroke® V8 Turbo Diesel engine that delivers a massive 825 lb.-ft. of torque. You’ll love the confidence of having four-wheel drive at your fingertips, allowing you to navigate sandy beaches or snowy mountain passes that typical motorhomes simply can’t reach. The interior is a masterpiece of space-saving luxury, featuring a large driver-side slide-out that houses a comfortable 71-inch Dream Dinette® and a spacious double-door refrigerator. The kitchen is gourmet-ready with solid-surface countertops, a two-burner gas range with an induction cooktop, and a convection microwave. Retreat to the private rear master suite to find a King-size bed with a Tilt-A-View™ inclining mechanism, perfect for propping up to watch a movie on the 32-inch Smart TV!
Choosing Campers Inn RV for your next big purchase means you’re gaining a lifelong travel partner dedicated to keeping you on the road. Since 1966, our family-owned business has prioritized a "People First" mission, treating every customer like a member of our own camping family. When you take home this Omni AX29, you’re backed by our exclusive "Innside Access" program—a $7,000 value—which gives you the ultimate peace of mind with 24/7 roadside assistance, mobile mechanic support, and two free annual inspections. With over 50 locations coast-to-coast, help is always nearby, whether you're exploring the rugged Southwest or parked at a coastal retreat. Our team is committed to providing a thorough, expert walkthrough of all your motorhome's advanced systems—from the Onan® RV QD 6000 diesel generator and 100W solar charging system to the Winegard® ConnecT™ 2.0 4G/Wi-Fi system—so you can head out with total confidence!
Don't miss out on your dream RV! Text, call, or visit Campers Inn RV of Wilmington at (937) 571-0692 and find your way!
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
You Save: $128,615
Sale Price: $164,995
Stock# 21165526
Chassis: Ford F550
Exterior Color: WESTHAVEN II FBP
Interior Color: MARIPOSA III
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | MARIPOSA III |
| Exterior Color | WESTHAVEN II FBP |
| Hitch Weight | 12000 lbs |
| GVWR | 19500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 65 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 1 |
| Engine | Power Stroke 4x4 Turbo V8 |
| Chassis | Ford F550 |
| Horsepower | 330 hp |
| Wheelbase | 205 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Murphy |
| Torque | 825 ft-lb |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 68 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 27000 btu |
| Basement Storage | 54 cu. ft. |
| TV Info | Smart TV; LR 40", Entry Door 40", Ext. 32" |
| Awning Info | 17' Power with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 43000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 1FDUF5HT4RDA12603 |
Omni AX29 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


