New 2025 Thor Motor Coach Four Winds 31MV Motor Home Class C
$350.00/night + HST
View all Four Winds Floorplans
2025 31MV Features and Options
Thor Motor Coach Four Winds Class C gas motorhome 31MV highlights:
- Dual Bedroom Closets
- 12V Refrigerator
- Jack-Knife Sofa
$350.00/night + HST
Includes 250km/day – overages are $0.75/km
32 ft, 7 in long.
11 ft, 2 in height.
What Our Customers Are Saying
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
Leisure Days RV
Location: Gananoque, ON
Stock# RENTAL 6
Location: Gananoque, ON
Stock# RENTAL 6
Chassis: Ford E-Series
Stock# RENTAL 6
Chassis: Ford E-Series
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2025 31MV Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 31 gals |
| Black Water Capacity | 26 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | 4.0 kW Gas |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford E-Series |
| Horsepower | 325 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 223 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 450 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V with Auto Generator Start |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 gals |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 107 cu. ft. |
| Awning Info | 16' Power w/Integrated LED Lighting |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | TBD |
For more information
Contact Us
Four Winds 31MV Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


