New 2025 Thor Motor Coach Four Winds 22E Chevy Motor Home Class C
"Guaranteed, Lowest Prices in California" CHEVY CHASSIS / Queen Bed / Onan Micro Quiet Generator / Dream Dinette
View all Four Winds Floorplans
2025 22E Chevy Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2025 FOURWINDS 22E
- SmoothTECH” Suspension Upgrade
- Exterior Rear MEGA Storage Compartment
- Roof Ladder
- Touchscreen Dash Radio, Google Android
- Auto TM
- - Apple Car
- SiriusXM® Tuner and Antenna
- Deluxe Exterior Mirrors
- Valve Stem Extenders
- Keyless Entry System
- Stainless Steel Wheel Liners
- Leatherette Dream Dinette Booth
- Dual Child Safety Tethers
- Window Privacy Shades
- 1 2v Refrigerator w/Auto Generator Start
- 3-Burner Gas Cooktop/Oven w/Glass Cover
- Microwave Oven
- Flip-up Countertop Extension
- Kitchen Countertop LED Accent Lighting
- 12V Outlet in Bedroom for CPAP Machine
- Upgrade Shower Curtain
- 40” TV on Manual Swivel in Cabover
- 4.0 kw Gas Generator
- Winegard ConnecTtM WiFi/4GJTV Antenna
- Single High Output Roof NC
- 100W Solar Charging System w/Power Controller
- Tankless Water Heater
- Outside Shower
- Holding Tanks w/1-leat Pads
- Black Tank Flush System
What Our Customers Are Saying
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 35727
Location: Turlock, CA
Stock# 35727
Chassis: Chevrolet
Exterior Color: Standard Graphics
Interior Color: Nantucket Blue ll, Sunlit Silver
Stock# 35727
Chassis: Chevrolet
Exterior Color: Standard Graphics
Interior Color: Nantucket Blue ll, Sunlit Silver
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2025 22E Chevy Specifications
| Sleeps | 5 |
| Length | 24 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Nantucket Blue ll, Sunlit Silver |
| Exterior Color | Standard Graphics |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 12300 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 24 gals |
| Furnace BTU | 19000 btu |
| Generator | 4.0 kW Gas |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 2349 |
| Engine | 6.6L V8 |
| Chassis | Chevrolet |
| Horsepower | 401 hp |
| Fuel Capacity | 57 gals |
| Wheelbase | 159 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen |
| Torque | 464 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V w/Auto Generator Start |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 50.3 cu. ft. |
| TV Info | Cab 39" Smart TV |
| Awning Info | 15' Power w/Integrated LED Lighting |
| Gross Combined Weight | 16000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 017844 |
For more information
Contact Us
Four Winds 22E Chevy Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Bunk Over Cab Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


