New 2025 Thor Motor Coach ACE 29G Motor Home Class A
Thor Motor Coach A.C.E Class A gas motorhome 29G highlights:
- Double Slides
- Jack-Knife Sofa
- Pantry
- Three Burner Cooktop
- Semi-Private Bedroom
Your family will love traveling in this spacious coach that can sleep six. The little ones will love the drop-down overhead bunk, and you'll have a bedroom with a king bed slide out, a 32" TV, and a large closet to keep your clothes wrinkle-free. The kitchen will be perfect for making at-home meals and there is plenty of counter space to prep fresh fruits and vegetables. Your crew can relax on the Dream Dinette or jack-knife sofa, and there is a 42" TV for movie nights. Or you may just head outdoors to watch the big game on the exterior 32" TV!
The A.C.E Class A gas motorhome is constructed with a welded tubular steel floor, vacu-bond laminated roof, walls and floor with block foam insulation, and a premium one-piece exterior roof for a coach made to last. You will love the pet-friendly features, like the Bird's Eye window, the Pet-Link multi-purpose tie-down and the Pull-Out Kibble Station with an FDS approved pet bowl liner. Each model includes an Onan RV QG 4,000 gas generator, a Winegard ConnecT Wi-Fi extender +4G, and are pre-wired for solar charging. Some of the other convenient amenities you will find on the A.C.E are framed windows, a basement pass-through storage, and an exterior LP connection. Head inside to find residential vinyl flooring, pressed laminate countertops, glass tile backsplash in the kitchen, and a wireless phone charger!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# 311632
Chassis: Ford F-53
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 30 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 12 ft 2 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 19.5" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Generator | Onan 4000 |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | Triton 7.3L V8 |
| Chassis | Ford F-53 |
| Horsepower | 335 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 190 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 468 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V DC Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 88 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 27000 btu |
| Basement Storage | 86 cu. ft. |
| TV Info | LR 42" LED Smart TV, BR 32" LED Smart TV, Ext. 32" LED Smart TV |
| Awning Info | 19' Power w/Integrated Lighting |
| Gross Combined Weight | 23000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 1F65F5DN8R0A00867 |
ACE 29G Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


