New 2025 Stealth Trailers Nomad 26FB Travel Trailer
GET IT BEFORE IT'S GONE!!
Stealth Trailers Nomad toy hauler 26FB highlights:
- 24" x 36" Shower
- Microwave Oven
- Rear Stabilizer Jacks
- Robe Hooks
This front bath toy hauler is ready for adventure when you are! There is an RV toilet, a medicine cabinet, and robe hooks to keep everything picked up. The kitchen has everything you'd expect to find at home; a microwave oven, a refrigerator, plus a two burner drop-in cooktop. The jackknife sofas allow you to sleep two comfortably, and the ramp door will make unloading quick and simple.
The Stealth Trailers Nomad toy hauler can go from the job site to the campsite because it works as hard as it plays! At a fraction of the price of the luxury toy haulers on the market, the Nomad provides you and your active family with a value-friendly alternative that will still deliver the essential comforts for camping. The Nomad can handle almost any type of gear you throw at it, like dirt bikes, side-by-sides, Jeeps, cars, and construction equipment because it is wider than most RVs with its 8' 6" body. The Nomad has a seamless aluminum flat top roof, a 36" slant wedge, an 18" extended triple tube A-frame, 5,000-LB recessed D-rings, a deluxe RV door with window and screen, and an outside shower. The .040" screwless aluminum exterior comes in many different colors so that you can pick the one that suits your taste best, and some of the most popular options that you can add to your trailer are the wall-mount sofa, power awning with LED lights, two-tone exterior with divider strip, Happijac bed system, and recessed E-track.
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
Stock# SE103715
Exterior Color: POLAR WHITE
| Sleeps | 4 |
| Length | 32 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft |
| Int Height | 7 ft 6 in |
| Exterior Color | POLAR WHITE |
| Hitch Weight | 996 lbs |
| GVWR | 12000 lbs |
| Dry Weight | 6640 lbs |
| Cargo Capacity | 5360 lbs |
| Fresh Water Capacity | 53 gals |
| Grey Water Capacity | 43 gals |
| Black Water Capacity | 43 gals |
| Tire Size | ST235/80R16 LRE |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | 1 Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI LP Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| Cargo Deck Size | 15 ft |
| TV Info | 43'' TV w/swivel bracket |
| Awning Info | 18' Power with LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 52LBE2628SE103715 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


