New 2025 Starcraft Super Lite 233ML Travel Trailer
SELLING BELOW DEALER COST!!!! COME IN TODAY!!!
Starcraft Super Lite travel trailer 233ML highlights:
- Rear Kitchen
- Front Bedroom
- Dual Entry Doors
- Outside Storage
- Docking Station
It is easy to enter and exit this travel trailer with the dual entry doors! One of the entrances leads directly into the front private bedroom which has a queen bed with wardrobes on either side, and the other entrance leads into the rear kitchen where you can prepare your best home cooked meals. Enjoy your meals at the booth dinette then play a card game or relax on the tri-fold sofa. Rinse the sand out of your hair with the shower in the full bathroom and keep your towel close by with the linen closet. Enjoy your beautiful scenery rain or shine as you relax in a chair underneath the 21' power awning!
With any Starcraft Super Lite travel trailer, the solid and lightweight construction includes a fully walkable roof with a PVC roofing membrane that easily reflects solar heat and UV rays and TuffShell vacuum bonded laminated construction, reinforced with heavy-duty fiberglass and welded aluminum frames. There is also rain guttering with molded drip spouts to protect from water damage, a power tongue jack for easy towing, plus a power awning with LED lighting. The interior is spacious with an 81" living room ceiling height, hardwood cabinet doors, and flush floor slides with residential vinyl flooring and pressed membrane countertops for easy cleanup. Don't wait for your next adventure, take a Super Lite with you today!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# YF5074
Exterior Color: White
Interior Color: Washed Driftwood
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | Washed Driftwood |
| Exterior Color | White |
| Hitch Weight | 570 lbs |
| GVWR | 7250 lbs |
| Dry Weight | 5880 lbs |
| Cargo Capacity | 1370 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 58 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen, Dinette |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR Smart HDTV |
| Awning Info | 21' Power w/LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
Super Lite 233ML Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


