New 2025 Skinny Guy Campers Armor LT 7LT Teardrop Trailer
Skinny Guy Campers Armor LT teardrop trailer 7LT highlights:
- Swivel Hitch
- Dual Entry Doors
- Metal Cabinets
- Quilted Bed Mattress
This easy to tow, compact teardrop trailer is sure to bring lots of comfort! There is a 4-inch deluxe comfort, quilted bed mattress to sleep on, a vent to keep air moving, and a removable table where you can enjoy lunch and play a game of cards. The rear hatch includes DIY kitchen storage and TV prep if you want the option to add entertainment. There are also Keyed Alike doors, a fire extinguisher and propane/CO detector, plus an easy-plug solar prep package for the option to add off-grid power.
The Armor LT teardrop trailer by Skinny Guy Campers is your overland adventure camper! A Torsion-Flex 1,100 lb. independent suspension axle with electric brakes and max-clearance will help make towing easier than ever. There is welded, aluminum framed, main coach-body construction, a glass egress window, and an ultra spacious outside storage compartment. You will also find an RV and cycle swivel hitch and a 30-amp converter with a 30' detachable, easy-store power cord for hassle-free set up.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $3,000
Sale Price: $13,995
Stock# 72481
| Sleeps | 2 |
| Length | 10 ft 7 in |
| Ext Width | 5 ft 8 in |
| Ext Height | 5 ft 2 in |
| Int Height | 3 ft 5 in |
| Hitch Weight | 63 lbs |
| GVWR | 1163 lbs |
| Dry Weight | 500 lbs |
| Cargo Capacity | 663 lbs |
| Tire Size | ST185/80R13 |
| Axle Count | 1 |
| Electrical Service | 30 amp |
Armor LT 7LT Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


