New 2025 Skinny Guy Campers Armor 12LT Travel Trailer
GREAT TO TAKE FISHING!
ARMOR LT is an Overland take on conventional teardrop campers. Skinny Guy Campers is taking conventionally built products and adding features that put them into the Overland category. Our goal is to offer Overland campers that are built exceptionally well at conventional camper prices. Most ARMOR LT models are built on a Norco stamped and huck-bolted chassis, use a Torsion-Flex independent suspension axle, include EXO™ Rubberized protection to the skirt and underbelly, and have an exterior aesthetic and film protectant on outside walls. COMFORT LED lighting, interior and exterior Multiple 110V, 12V & USB outlets, conveniently located throughout Prep for TV w/cable plug & multi-directional TV antenna (7LT: TV Prep) 12V, 3-speed roof vent Oversized interior storage cabinets with netting Under-bed hidden, storage compartments (10LT, 12LT) 4-Inch, deluxe comfort, quilted bed mattresses (7LT, 10LT, 12LT) E-Z Sofa Bed/Dinette System (15LT) Queen bed w/ 8" plush mattress (15LT, 17LTx) U-dinette w/ integrated folding sofa/bed (17LTz) Dual front bunks (17LTz) Dinette, 4-person (17LTx)
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
You Save: $6,676
Sale Price: $16,995
Stock# BT1930
| Sleeps | 2 |
| Length | 12 ft 2 in |
| Hitch Weight | 140 lbs |
| GVWR | 3140 lbs |
| Dry Weight | 1700 lbs |
| Cargo Capacity | 1440 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| VIN | 7Z1S1KB13S1A22657 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

