New 2025 Shasta RVs Compact 16RE Travel Trailer
FREIGHT, PREP, DETAIL AND WALK-THROUGH INCLUDED! NATIONAL SHIPPING!
View all Compact Floorplans
2025 16RE Features and Options
2025 Shasta RVs Compact travel trailer 16RE highlights:
- Pass-Through Storage
- Microwave Oven
- Queen Bed
- Rear Entry
-
Carson Taupe Interior Color
-
Package
Tankless Water Heater, Black Tank Flush, 8,000 Btu A/C, 8 Cu Ft Refer(4.5 Cu Ft In 16BH & 16RE), Bluetooth Portable Speaker, Spare Tire & Carrier, Battery Disconnect, 20# LP Bottle, Roadside Assistance
What Our Customers Are Saying
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Price:
$24,353
You Save: $10,354
Sale Price: $13,999
You Save: $10,354
Sale Price: $13,999
Recreation USA
Location: South Myrtle Beach, SC
Stock# 15407
Location: South Myrtle Beach, SC
Stock# 15407
Stock# 15407
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2025 16RE Specifications
| Sleeps | 3 |
| Length | 16 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Hitch Weight | 302 lbs |
| GVWR | 4000 lbs |
| Dry Weight | 2983 lbs |
| Cargo Capacity | 1017 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential Style |
| Refrigerator Size | 4.5 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| LP Tank Capacity | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 20 lbs |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2SSEB7SE023238 |
For more information
Contact Us
Compact 16RE Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


