New 2025 Shasta RVs Compact 16BH Travel Trailer
New on the lot!
Shasta RVs Compact travel trailer 16BH highlights:
- Booth Dinette
- Two Burner Cooktop
- Overhead Cabinet
- Rear Entry
- Private Bath
You will love exploring different campgrounds in this rear entry travel trailer! Since there is a front queen bed, a booth dinette, plus a flip-up bunk above the dinette, you can sleep four people comfortably. The private bathroom includes a toilet and a shower to freshen up in each day, and you can use the kitchen sink to brush your teeth at night. This model also includes an exterior pass-through storage for larger camp gear and an outside shower to wash your hiking gear off!
With any Compact travel trailer by Shasta RVs, you will enjoy the camping lifestyle in an easy-to-tow, lightweight unit! Each model includes four stabilizer jacks to keep your travel trailer secure at the campground, and an optional power tongue jack can be added for more convenience. You will appreciate having a tankless water heater for endless hot showers, an 8K BTU A/C to keep you cool, plus solar and back-up camera prep. The interior of each Compact travel trailer includes seamless countertops, kitchen and bath amenities, a Bluetooth portable speaker, plus storage space for all your belongings.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# NR022835
| Sleeps | 4 |
| Length | 16 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Hitch Weight | 318 lbs |
| GVWR | 4318 lbs |
| Dry Weight | 3115 lbs |
| Cargo Capacity | 1203 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential Style |
| Refrigerator Size | 4.5 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| LP Tank Capacity | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 20 lbs |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5ZT2SSEC8SE022835 |
Compact 16BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


