New 2025 Roadtrek Westfalia WAVE Motor Home Class B
*** New Model ~ Coming Soon!!! ***
Embark on an unforgettable adventure with the all-new Award Winning Westfalia Wave - get ready for one groovy ride.
EURO STYLING
Modern natural tones adorn the coach, featuring sleek lines, monochromatic graphite accents and black & white seat covers.
VERSATILE SLEEPING
Patented convertible seating, a spacious pop top, and rear adaptable bed offering the potential to sleep up to six.
INTENTIONAL STORAGE
Stow items under steps, in alcoves, along sidewalls, or easily fit larger gear and mountain bikes in the versatile trunk and aisle space.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# 49940
Chassis: RAM Promaster
Exterior Color: BRIGHT WHITE
| Sleeps | 6 |
| Ext Width | 6 ft 11 in |
| Ext Height | 9 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 2 in |
| Exterior Color | BRIGHT WHITE |
| Hitch Weight | 300 lbs |
| GVWR | 9350 lbs |
| Dry Weight | 7300 lbs |
| Cargo Capacity | 1922 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38.3 gals |
| Grey Water Capacity | 26.4 gals |
| Black Water Capacity | 4.76 gals |
| Fuel Type | gas |
| Engine | 3.6L |
| Chassis | RAM Promaster |
| Fuel Capacity | 24 gals |
| Wheelbase | 159 in |
| Available Beds | 3 |
| Refrigerator Type | 12v |
| Refrigerator Size | 3.2 cu ft |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Type | Truma |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 13' electric |
| Gross Combined Weight | 11500 lbs |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 3C6MRVJG3RE109435 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


