New 2025 Remote Vans Oasis Motor Home Class B - Diesel
This premium Class B camper van blends rugged off-road capabilities with luxury amenities! Call Today! 352.787.7744
Remote Vans Oasis Class B Diesel Motorhome
Available Now at Campers Inn RV of Leesburg
3230 US HWY 441/27, Fruitland Park, FL 34731
Call (352) 787-7744
Adventure-Ready. Off-Grid Capable. Smartly Designed.
The Remote Vans Oasis combines rugged capability with luxury comfort. Built on a Mercedes-Benz Sprinter AWD chassis with a powerful twin-turbo diesel engine, this compact Class B motorhome is ideal for travelers who want to explore without limits.
Key Features:
-
Queen-Size Legless Bed – Space-saving and comfortable
-
17.4 Ft. Garage Space – Haul bikes, boards, or gear with ease
-
Drop-Down Bamboo Table – Multipurpose workspace or dining area
-
L-Track Floor Mounts – Secure gear setup options
-
Portable Cartridge Toilet – Convenient and easy to maintain
-
Cyber Shower – First-of-its-kind recirculating shower for long, water-saving showers
Power & Tech:
-
MoPoWa Power System – 16.8 kWh battery, 190W solar, Lithionics NEVERDIE backup
-
Starlink High-Speed Internet – Work or stream from anywhere
-
1300W Induction Cooktop + Stainless Appliances
-
Smart "Pennyworth" Control System
-
Rolef Bug Screens – Fresh air without pests
-
Rixen Hydronic Heating – Efficient hot water and cabin heat
Built to Roam:
-
Van Compass 4.3 Suspension
-
Owl Vans Expedition Box
-
Terrawagon Hood & Fender Armor
-
40" Front LED Lightbar
Why Buy from Campers Inn RV of Leesburg?
-
Trusted RV Dealer Since 1966
-
Full-Service Center: Sales, Service, Financing, and Parts
-
No Hidden Fees, Honest Pricing
-
Large Inventory of Class B Vans
-
Factory-Trained Technicians & Expert Staff
-
Convenient Central Florida Location
Live, Work, and Explore — All in One Van!
The Remote Vans Oasis is ready when you are. Whether it’s weekend adventures or full-time travel, it delivers premium off-grid performance and unmatched flexibility.
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
You Save: $125,505
Sale Price: $185,995
Stock# 102059
Chassis: Mercedes-Benz Sprinter 2500 AWD
Exterior Color: BLUE GRAY
Interior Color: ORIGINAL KIT
| Sleeps | 2 |
| Length | 20 ft |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Interior Color | ORIGINAL KIT |
| Exterior Color | BLUE GRAY |
| GVWR | 9050 lbs |
| Fresh Water Capacity | 32 gals |
| Grey Water Capacity | 24 gals |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | 4 Cylinder High Power Twin Turbo |
| Chassis | Mercedes-Benz Sprinter 2500 AWD |
| Horsepower | 208 hp |
| Fuel Capacity | 45 gals |
| Wheelbase | 144 in |
| Refrigerator Type | 65L Fridge/Freezer |
| Cooktop Burners | 1 |
| Water Heater Type | Hydronic |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | W1W4NBVY2RT186993 |
Remote Vans Oasis Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


