New 2025 Redwood RV Redwood 415RD Fifth Wheel
ONAN 5.5 LP GENERATOR/ FULL BODY CUSTOM PAINT / REAR DEN / KING BED / HYDRUALIC LEVELING / THREE AC!!
View all Redwood Floorplans
2025 415RD Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2025 REDWOOD 415RD
- Decor Redwood 2025 Silver
- Exterior Decor Redwood Custom Paint White Mahogany
- Redwood Cabinet Color Sage
- Redwood FullTime Living Package
- Redwood Parks Package
- Residential Appliance Package
- Slide Awning Package Five Slides
- 3rd 15K A/C
- Dishwasher
- Refrigerator Residential 18 cf
-
Onan 5.5 Generator
- RVIA Seal Go Camping
What Our Customers Are Saying
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 37198
Location: Turlock, CA
Stock# 37198
Exterior Color: Royal Slate, Frosted Emerald, Smokey Charcoal, White Mahogany
Interior Color: Sand, Silver, Stone
Stock# 37198
Exterior Color: Royal Slate, Frosted Emerald, Smokey Charcoal, White Mahogany
Interior Color: Sand, Silver, Stone
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2025 415RD Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 5 |
| Length | 44 ft 7 in |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Interior Color | Sand, Silver, Stone |
| Exterior Color | Royal Slate, Frosted Emerald, Smokey Charcoal, White Mahogany |
| Hitch Weight | 3208 lbs |
| Dry Weight | 17194 lbs |
| Cargo Capacity | 3806 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 88 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Tire Size | 17.5" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 22 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | 48" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 8000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 65" 4K Smart HDTV, BR 39" LED HDTV |
| Awning Info | 18' Electric Adjustable with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 340219 |
For more information
Contact Us
Redwood 415RD Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


