New 2025 Redwood RV Redwood 415RD Fifth Wheel
FULL BODY CUSTOM PAINT / REAR DEN / KING BED / HYDRUALIC LEVELING / THREE AC!!
View all Redwood Floorplans
2025 415RD Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2025 REDWOOD 415RD
- Decor Redwood 2025 Silver
- Exterior Decor Redwood Custom Paint Royal Slate
- Redwood Cabinet Color Sage
- Redwood FullTime Living Package
- Redwood Parks Package
- Residential Appliance Package
- Slide Awning Package Five Slides
- 3rd 15K A/C
- Dishwasher
- Refrigerator Residential 18 cf
- RVIA Seal Go Camping
What Our Customers Are Saying
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 36450
Location: Turlock, CA
Stock# 36450
Exterior Color: Topaz Blue, Moonlite White, Ivory Grey, Crimson Wine
Interior Color: Sand, Silver, Stone
Stock# 36450
Exterior Color: Topaz Blue, Moonlite White, Ivory Grey, Crimson Wine
Interior Color: Sand, Silver, Stone
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2025 415RD Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 5 |
| Length | 44 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Interior Color | Sand, Silver, Stone |
| Exterior Color | Topaz Blue, Moonlite White, Ivory Grey, Crimson Wine |
| Hitch Weight | 3208 lbs |
| Dry Weight | 18084 lbs |
| Cargo Capacity | 2833 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 88 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Tire Size | 17.5" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Side by Side Norcold w/Ice Maker |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | 48" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 8000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 65" 4K Smart HDTV, BR 39" LED HDTV |
| Awning Info | Electric Adjustable with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 340100 |
For more information
Contact Us
Redwood 415RD Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


