New 2025 Redwood RV Redwood 401LK Fifth Wheel
FREIGHT, PREP, DETAIL AND WALK-THROUGH INCLUDED! ALSO, NATIONAL SHIPPING AVAILABLE!
View all Redwood Floorplans
2025 401LK Features and Options
Brand New 2025 Crossroads Redwood RV Redwood fifth wheel 401LK highlights:
- Rear Kitchen
- Four Slides
- Theater Seats
- Bath and a Half
- Master Suite
- Ceiling Fan
Decor - Redwood 2025 - Sand
Exterior Decor - Redwood - Custom Paint - White Mahogany
Redwood Cabinet Color - Sage
Redwood Full-Time Living Package
Redwood Parks Package
Residential Appliance Package
3rd 15K A/C
Slide Awning Package - Quad Slides
Dishwasher
Refrigerator - Residential - 18 cf
RVIA Seal - Go Camping
What Our Customers Are Saying
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Recreation USA
Location: South Myrtle Beach, SC
Stock# 15616
Location: South Myrtle Beach, SC
Stock# 15616
Stock# 15616
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2025 401LK Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Length | 42 ft 7 in |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Hitch Weight | 3554 lbs |
| Dry Weight | 15676 lbs |
| Cargo Capacity | 3824 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 88 gals |
| Tire Size | 17.5" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 22 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 4 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 8000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 4K Smart HDTV, BR 39" LED HDTV |
| Awning Info | 18' Electric Adjustable with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDFRWU25S9340285 |
For more information
Contact Us
Redwood 401LK Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


