New 2025 Prime Time RV Avenger LE 28QBSLE Travel Trailer
LEFTOVERS NEVER TASTED SO GOOD!! FRONT QUEEN--REAR QUAD BUNKS--SUPER SLIDE with DINETTE and SOFA
LEFTOVERS NEVER TASTED SO GOOD!!
Prime Time Avenger LE travel trailer 28QBSLE highlights:
- Private Bunkhouse
- Four Bunks
- Private Bedroom
- Large Pantry
- Large Slide
- 19' Power Awning
THIS RV INCLUDES PRIORITY NATIONWIDE RV SERVICE NETWORK
Get ready for outdoor fun and inside comforts and privacy in this trailer! The rear private bunkhouse features four bunk beds with a wardrobe in between which is perfect for keeping the room tidy. The front private bedroom offers a walk-around queen bed along with dual wardrobes and an overhead shelf to place more items. The large slide will provide the space you desire when inside relaxing, and even while preparing meals in the kitchen, there is ample room for movement throughout. A booth dinette and sofa create seating for several which is perfect for meals, game playing, or when entertaining your family and friends. And you can have some sleep on the furniture as well.
With any Avenger LE travel trailer by Prime Time RV you will enjoy at-home comforts while at the campground! Durable construction begins with an enclosed and heated underbelly, a one-piece roof membrane, and diamond plate front rock guard for added protection against debris during transport. There are also locking magnetic latches on the baggage doors, fully vented windows throughout, four stabilizer jacks, plus solar prep if you want the option to go off-grid. The interior will have you feeling right at home with residential extended ball bearing drawer glides, seamless Carefree Congoleum flooring, an XL single basin kitchen sink, and shower pans in all models that will make it easy to get in and out of the bath. Some of the convenient appliances and equipment you will appreciate are the 15,000 BTU A/C, 12V high-capacity water pump, Slim Profile range hood, and the Winegard 360+ antenna with Wi-Fi prep!
FOR MORE INFORMATION AND GREAT CUSTOMER SERVICE PLEASE GIVE US A CALL AT 215-822-1345 OR STOP BY AND LET US SHOW YOU ALL WE HAVE TO OFFER. CAMPERS INN OF PHILA located at 1651 BETHLEHEM PIKE (RT 309), HATFIELD, PA 19440
SALES DEPARTMENT HOURS;
MONDAY thru THURSDAY TIL 6:00 PM
FRIDAY & SATURDAY's TIL 5:00 PM
AFTER HOURS BY APPOINTMENT
CLOSED SUNDAYS
We strive to make sure Prices, Photos & Description are accurate for this vehicle, the web listing of this vehicle should not be your sole basis for purchasing this RV. Please have salesperson give you a presentation and review the pricing, features and options specific to this RV.
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# 99956
Interior Color: DOVE
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Interior Color | DOVE |
| Hitch Weight | 780 lbs |
| Dry Weight | 6203 lbs |
| Cargo Capacity | 1577 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 4 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI with Quick Recovery |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 19' LED Lit Adjustable Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2AVTBXSB939632 |
Avenger LE 28QBSLE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


