New 2025 Pleasure-Way Plateau TW (Twin Beds) Motor Home Class B - Diesel
THE BEST OF BOTH - 600Ah LITHIUM & 2,500w GENERATOR
#1 Selling Class B motorhome Dealer in North Carolina*
See Lowest Sale price details below
Pleasure-Way Plateau Class B diesel motorhome TW highlights:
- Mercedes-Benz Sprinter 3500 - RWD
- 2.0-i4 DOHC turbo diesel engine w/9 speed
- 2,500w LP Gas Generator - 2500i
- 600Ah Smart Lithium Battery system w/100amp Charger
- 300w Rooftop Solar System
- 3,000w Inverter will power the Truma Air Conditioner to run for 4 to 10 hours, or more, on fully charged batteries before recharge is required from; Auto-start generator, driving to charge, Solar, and/or plugging into power
- Dual Touchscreen Control Panels
- Rear Twin Beds
- Large Storage Closet
- Flip-up desk area behind driver's seat
- Truma Aventa Eco Air Conditioner (Very quiet & efficient)
- Truma AquaGo Demand LP water heater
- Truma Vario LP Gas Furnace (Very quiet)
- House2Start Chassis Battery Charging Module (Dealer Installed)
- Sleeps 2 in 2 twin beds
MSRP is $231,350 (includes freight & dealer prep)
Plus $495 dealer admin. fee, your state/local tax, & registration. No other fees charged.
-$56,365.00 Combined dealer discount & factory incentives
-$5,000.00 Financing incentive (if financing 80%+through one of our lenders)
$169,985.00 Sale price after all available incentives are applied
*According to Statistical Surveys Data Jan-Dec 2024
This Plateau Class B diesel motorhome features 74" x 30" twin beds, making it easier than ever to travel with a friend! There is also an array of storage options between the overhead cabinets, the soft-close drawers, and the pull-out pantry. If you have to get a little bit of work done while on the road, then you will love the front lounge flip-up workstation with a 120V power outlet, USB charging ports, and a privacy shade as well. The microwave makes it easy for you to pop a bag of popcorn and watch a movie on the front or rear 24" smart LED TV!
These Pleasure-Way Plateau Class B diesel motorhomes have been designed with comfort and convenience to accommodate a wide range of lifestyles! They are powered by a Mercedes Benz Sprinter 3500 van chassis with high-performing, fast-charging, and maintenance-free Eco-Ion Earth Smart dual 300Ah lithium batteries. The dual 10 inch touchscreen control panels allows you to adjust the climate, manage battery usage, monitor the solar panel charge volts, and set, start, or stop the automatic generator. Another feature is the Truma AquaGo Comfort Plus water heater that features a 60,000 BTU stepless burner, a recirculating water line, and a mixing vessel to deliver hot water on demand without temperature spikes. Come see what all the fuss is about today!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $66,360
Sale Price: $164,990
Stock# HZ6013
Chassis: Mercedes-Benz Sprinter 3500
Exterior Color: GREY-WHITE
Interior Color: Flint w/White Smoke Cabinets
| Sleeps | 2 |
| Length | 22 ft 9 in |
| Ext Width | 7 ft 11 in |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Interior Color | Flint w/White Smoke Cabinets |
| Exterior Color | GREY-WHITE |
| Hitch Weight | 4220 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 24 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 10 gals |
| Tire Size | LT215/85R/16 |
| Furnace BTU | 11500 btu |
| Generator | 2.5kw LPG |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 598 |
| Engine | 4-Cyliner OM 654 High Output |
| Chassis | Mercedes-Benz Sprinter 3500 |
| Horsepower | 208 hp |
| Fuel Capacity | 24.5 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Available Beds | Two Twin Beds |
| Torque | 332 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 3.2 cu ft |
| Cooktop Burners | 1 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 8.16 gals |
| Water Heater Type | Truma AquaGo Comfort Plus Instant |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | 24" Smart LED TV |
| Awning Info | Fiamma Power with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 300 watts |
| VIN | W1X8NC3Y1RT193813 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


