New 2025 Pause RE17.4-AR Travel Trailer
Palomino Pause Reboot Edition travel trailer 17.4 highlights:
- Front Queen Bed
- Rear Fold Down Deck
- Dual Opposing Sofas
- Full Bath
Plan to do and see it all in this travel trailer for four! There is a front queen bed with a 39" Smart TV at the foot of the bed so you can watch movies at night. The full bath will let you freshen up after a day outdoors, and the full kitchen includes a three burner cooktop with a built-in convection microwave to make meal time easier than ever. The dual opposing sofas in the back provide seating and additional sleeping space, and there is a large overhead cabinet to keep personal belongings tucked out of the way. The best feature on this unit is probably the rear fold-down deck where you can let fresh air in and visit with campground neighbors!
With any Pause Reboot Edition travel trailer by Palomino, you'll enjoy a rugged exterior that features a puncture resistant underbelly and a MORryde Huck-Rivet aluminum frame for added durability. There is also a seamless laminated fiberglass roof and laminated composite fully insulated walls to help extend your camping season. A Victron Solar System features 200 watts of solar power, a 270AH lithium battery, a 3,000W inverter charger, and a 50A solar charger for off-grid capabilities. If you're needing more solar power, there are two optional upgrades that can give you up to 800 watts of power, depending on the upgrade you choose. Additional exterior features include a roof ladder, a Carefree legless awning, and a Voyager rear view camera for easy maneuvering in and out of campsites. Inside, you'll enjoy wrapped solid wood cabinets, Therma Foiled countertops, designer Carefree linoleum, and Piuma dual pane acrylic windows with an integrated blind and screen.
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# SH000153
| Sleeps | 4 |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Hitch Weight | 1010 lbs |
| GVWR | 8800 lbs |
| Dry Weight | 6553 lbs |
| Cargo Capacity | 2247 lbs |
| Fresh Water Capacity | 65 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 12500 btu |
| TV Info | 39" Smart TV |
| Awning Info | 14' Carefree Legless |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5NHTPE714SH000153 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


