New 2025 Palomino SolAire 3060RKTS Travel Trailer
REAR KITCHEN / THREE SLIDE OUTS / KING BED/ TWO THEATER SEATING/ WASHER & DRYER
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:-
- 2025 SOLAIRE 3060RKTS
- LAKEFRONT PKG DISCOUNT
- DISCOUNT
- BEDROOM AC DISCOUNT
- DRIFTWOOD INTERIOR COLOR
- POWER STAB JACKS DISCOUNT
- Washer Dryer Discount
- ADVANTAGE PACKAGE
- POWER AWNING WITH LED LIGHTS,
- ALUMINUM WHEELS, BLUETOOTH AM/FM
- STEREO W/SPEAKERS, POWER TONGUE JACK,
- 15K BTU DUCTED AC, 200W SOLAR PANEL. TUB
- SURROUND W/SKYLIGHT, POWER VENT
- (BATHROOM), FIBERGLASS CAP, BALL BEARING
- DRAWER GUIDES, MICROWAVE, SLAM LATCH
- BAGGAGE DOORS W/MAGNETS, BLACK TANK
- FLUSH, STAINLESS STEEL KITCHEN SINK, LED
- INTERIOR AND EXTERIOR LIGHTS, WHITE GEL
- COAT EXTERIOR, USB PORTS, ROLLER SHADES,
- 11 CU FT ELEC REFER, BUILTW/AZDEL
- COMPOSITE, LADDER BRACKET, 50 AMP
- SERVICE, BROAD MAPLE CABINETS
- FULL FRONT CAP W/LINEX ROCK GUARD
- LAKEFRONT PACKAGE
- WHITE TWO-TONE CABINETS, UPGRADED
- BEDSPREAD, DECORATIVE PILLOWS, SLIDE OUT
- HYBRID CARPET
- BEDROOM AIR CONDITIONER
- POWER STABILIZER JACKS
- WASHER/DRYER
- ADVANTAGE PACKAGE DISCOUNT
- RVIASEAL
FLUSH, STAINLESS STEEL KITCHEN SINK, LED
INTERIOR AND EXTERIOR LIGHTS, WHITE GEL
COAT EXTERIOR, USB PORTS, ROLLER SHADES,
11 CU FT ELEC REFER, BUILT W/AZDEL
COMPOSITE, LADDER BRACKET, 50 AMP SERVICE,
BROAD MAPLE CABINETS
FULL FRONT CAP W/LINEX ROCK GUARD
LAKEFRONT PACKAGE
WHITE TWO-TONE CABINETS. UPGRADED
BEDSPREAD. DECORATIVE PILLOWS. SLIDE OUT
HYBRID CARPET
BEDROOM AIR CONDITIONER
POWER STABILIZER JACKS
WASHER/DRYER
RVIA SEAL
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# 36685
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 1050 lbs |
| Dry Weight | 7803 lbs |
| Cargo Capacity | 1900 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 106 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Electric |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Shower Size | 30" x 48" |
| Number of Awnings | 2 |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 11' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 060385 |
SolAire 3060RKTS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


