New 2025 Palomino SolAire 2300FKBS Travel Trailer
Palomino SolAire travel trailer 2300FKBS highlights:
- Dual Slides
- Front Kitchen
- Pass-Thru Storage
- Rear Master Bedroom
- 68" Theater Seat Slide
This dual slide out travel trailer will provide at-home comforts while you're at the campground. You will love the rear master bedroom with a king bed slide out and a dual wardrobes for your clothes, plus a desk with drawers to get work done. And the walk-thru bath will be easily accessible. The main living area is spacious with its theater seat slide, plus a front kitchen with ample counter space. There is also a pantry, entryway closet, plus outside storage for your camping gear and belongings.
Each SolAire travel trailer by Palomino features a white gel coat exterior and an aluminum superstructure frame for lightweight towing. You will love having a power tongue jack for easy set up, plus slam latch baggage doors with magnets to make unloading easier than ever. There is also a power awning with LED lights and aluminum wheels included on the exterior. Each SolAire is constructed to last with Azdel composite, a fully laminated rear wall and roof, plus a fully enclosed and heated underbelly. The interior includes roller shades and kitchen backsplash, USB ports to keep your electronics charged, a Bluetooth stereo with speakers, and many more stand-out features!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# PRSH1361
| Sleeps | 2 |
| Slides | 2 |
| Length | 26 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 685 lbs |
| Dry Weight | 5648 lbs |
| Cargo Capacity | 1550 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Electric |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Shower Size | 32" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 18' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
SolAire 2300FKBS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


