New 2025 Palomino Puma Ultra Lite 16QBX Travel Trailer
Palomino Puma Ultra Lite travel trailer 16QBX highlights:
- Rear Full Bathroom
- RV Queen Bed
- Booth Dinette
- USB Charging Ports
- Residential Refrigerator
You are going to love this trailer with its rear full bathroom and front walk-around RV queen bed. This is the perfect couple's trailer or smaller family get-away! You will find storage on each side of the bed for your clothing and overhead storage for blankets and such. The booth dinette for two also offers overhead storage for your dry goods, plates and games. The kitchen provides a stainless steel microwave, cooktop and a 12V refrigerator. And the reason you might have purchased this trailer is the rear full bathroom that offers everything you need and a spacious room to change in.
With any Puma Ultra Lite travel trailer by Palomino, you will experience a lighter weight RV that is eco-friendly and offers great fuel efficiency with maximum towability. The exterior offers front diamond plate, a power tongue jack, back-up camera prep, and an electric awning with an LED light strip. There is also a 30 Amp converter, two exterior speakers, and a spare tire and carrier for added convenience. You'll love the interior with its Congoleum linoleum, LED lighting, bath skylight, and a bedspread with shams for a more at-home feel!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# 39066
| Sleeps | 3 |
| Length | 21 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Hitch Weight | 380 lbs |
| GVWR | 3880 lbs |
| Dry Weight | 3124 lbs |
| Cargo Capacity | 756 lbs |
| Fresh Water Capacity | 34 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Shower Size | 38" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 13' Electric with LED Light Strip |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 5ZT2PUEC4S4022074 |
Puma Ultra Lite 16QBX Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


