New 2025 Palomino Puma 227RK Travel Trailer
Theater Seats | Tankless Water Heater | 40" HD TV | Power Tongue Jack | Power Stabilizer Jacks | and more!
View all Puma Floorplans
2025 227RK Features and Options
Palomino Puma 227RK – Compact & Comfortable Travel Trailer
Key Features:
- Rear Kitchen Layout – Fully equipped with a stainless steel oven and range for home-cooked meals.
- Booth Dinette – Comfortable space for dining or game nights.
- Theater Seating – Upgraded seating for ultimate relaxation.
- Walk-Thru Bath – Features a shower with a seat for added convenience.
- Private Front Bedroom – Queen bed with dual bedside closets for storage.
- Outdoor Living – 18' electric awning provides shaded space to relax outside.
- Ample Storage – Includes a kitchen pantry and outside storage compartments.
Enhanced Performance & Durability:
- Tankless Water Heater – Provides on-demand hot water for extended comfort.
- Durable Construction – Darco-wrapped underbelly for all-season protection.
- AlphaPly Roofing Membrane – Built for long-lasting durability.
- Aluminum Wheels & Powder-Coated Steel I-Beam Frame – Strong and reliable for smooth towing.
- Easy-Care Interior – Features Congoleum linoleum flooring for effortless maintenance.
Outdoor Entertainment & Convenience:
- Electric Awning with LED Light Strip – Enjoy evenings under the stars.
- AM/FM/Bluetooth Stereo & Two Outside Speakers – Keep the good times rolling with your favorite tunes.
Contact us today to confirm options and availability!
What Our Customers Are Saying
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Campers Inn
Location: Myrtle Beach SC
Stock# 100902
Location: Myrtle Beach SC
Stock# 100902
Interior Color: COGNAC
Stock# 100902
Interior Color: COGNAC
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2025 227RK Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Interior Color | COGNAC |
| Hitch Weight | 750 lbs |
| GVWR | 7108 lbs |
| Dry Weight | 5608 lbs |
| Cargo Capacity | 1500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Black Glass |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Shower Size | 32" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless OnDemand |
| Awning Info | 18' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT2PUMB0S4023506 |
For more information
Contact Us
Puma 227RK Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


