New 2025 Palomino Backpack Edition SS-500 Truck Camper
Fits Compact Trucks!!
Palomino Backpack Edition truck camper SS-500 highlights:
INCLUDES:
~ HI GLOSS GREY EXTERIOR
~ BACKPACK SOFT SIDE PKG.
~ HOT WATER/OUTSIDE SHOWER
~ ELECTRIC JACKS
~ 400 WATTS OF SOLAR
~ 100 AH LITHIUM BATTERY
*** NO FEES ***
- Queen Bed
- 55" One-Piece Door
- 20,000 BTU Furnace
- Electric Roof Lift
If you're in need of a soft side truck camper designed for a compact truck then look no further! The front queen bed helps you get a good night's rest so you can be ready for your early morning fishing trips. You can also fry the catch of the day on the two burner cooktop and enjoy it at the U-shaped seating area with a table. If there happens to be any leftovers then you can store them in the refrigerator, and the storage area next to the refrigerator helps to keep your items out of the way.
Each Backpack Edition truck camper by Palomino is constructed with high-density block foam insulation, an alpha super flex membrane roof, and Azdel substrate for added durability. You will also love the white or grey hi-gloss exterior fiberglass that is eye-catching and easy to keep clean. Inside, you'll find broad maple cabinets, LED lighting, and more comforts. If you'd like to further customize your camper, consider choosing the optional roof rack, dually bracket, entry step, or optional air conditioning!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# 7596
Exterior Color: Hi Gloss Grey Exterior
| Sleeps | 3 |
| Length | 12 ft 8 in |
| Exterior Color | Hi Gloss Grey Exterior |
| Dry Weight | 1216 lbs |
| Fresh Water Capacity | 8 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 3.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Center of Gravity Front | 22 in |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Body Style | Pop-Up |
| Solar Wattage | 400 watts |
Backpack Edition SS-500 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


