New 2025 Palomino Backpack Edition SS-1200 Truck Camper
LIGHT ENOUGH FOR 1/2 TON TRUCKS, LONG OR SHORT BOX!
Palomino Backpack Edition SS-1200 highlights:
- Queen Bed
- 20,000 BTU Furnace
- Electric Roof Lift
- 55" One-Piece Door
Stay well rested in this soft sided truck camper with a front queen bed! The seating area with a table is not only great for enjoying your meals prepared with the two burner cooktop, but also for an extra guest to sleep at night, plus it has storage for a blanket and a pillow. There is also a closet storage and storage next to the refrigerator.
Each Backpack Edition truck camper by Palomino is constructed with high-density block foam insulation, an alpha super flex membrane roof, and Azdel substrate for added durability. You will also love the white or grey hi-gloss exterior fiberglass that is eye-catching and easy to keep clean. Inside, you'll find Congoleum flooring, ball bearing drawer guides, and LED lighting to keep your space bright. If you'd like to further customize your camper, consider choosing the optional roof rack, dually bracket, entry step, or optional air conditioning!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# H1543
Exterior Color: MULTI
Interior Color: MULTI
| Sleeps | 3 |
| Length | 12 ft 10 in |
| Ext Width | 7 ft 2 in |
| Ext Height | 6 ft |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | MULTI |
| Exterior Color | MULTI |
| Dry Weight | 1591 lbs |
| Fresh Water Capacity | 15 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 2 |
| Floor Length | 8 ft |
| Center of Gravity Front | 39 in |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Truck Bed Size | Short/Long |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Body Style | Pop-Up |
| VIN | 4X4SSZ200SN119476 |
Backpack Edition SS-1200 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


