New 2025 Palomino Backpack Edition HS-3201 MAX Truck Camper
FITS LONG OR SHORT BED 3/4 TON OR LARGER
Palomino Backpack Edition HS-3201 MAX highlights:
- Walk trhu Full Dry Bath
- Queen-Size Bed
- Microwave Oven
You will love how much space you have inside this truck camper. Not many truck campers include a dry bath, but this one does, and it's sure to make you feel more at home. There is even a bath linen closet to keep towels close by. The rear corner kitchen includes a microwave oven and a sink cover for more prep space, and the overhead cabinets can hold spices and snacks. When you're ready to catch some zzz's, the front queen-size bed is sure to provide a great night's rest. There is also a wrap-around nightstand, two storage chests, and two closets so everything can stay tidy!
Each Backpack Edition truck camper by Palomino is constructed with high-density block foam insulation, an alpha super flex membrane roof, and Azdel substrate for added durability. You will also love the white or grey hi-gloss exterior fiberglass that is eye-catching and easy to keep clean. Inside, you'll find Congoleum flooring, ball bearing drawer guides, and LED lighting to keep your space bright. If you'd like to further customize your camper, consider choosing the optional roof rack, dually bracket, entry step, or optional air conditioning!
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
Stock# H1545
Exterior Color: MULTI
Interior Color: MULTI
| Sleeps | 3 |
| Length | 19 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 2 in |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Interior Color | MULTI |
| Exterior Color | MULTI |
| Dry Weight | 3460 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 20 gals |
| Black Water Capacity | 20 gals |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 3 |
| Floor Length | 10 ft |
| Center of Gravity Front | 45 in |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| Truck Bed Size | Short/Long |
| TV Info | TV |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Neo-Angled |
| VIN | 4X4SHRT06SN119639 |
Backpack Edition HS-3201 MAX Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

