New 2025 Outdoors RV Creek Side Titanium Series 22KVS Travel Trailer
Exciting new floorplan! Titanium Series. Has rear kitchen with large windows, front bedroom with bed that lowers over the dinette, and slide for theater seating area. Eequipped with Titanium Series, Mountain Storage System (2" receiver hitch and toy-lok), 12 volt heat pad, Off-Grid battery rack, deluxe power vent fans, FSI 600 watt Off-Grid Solar Package, and sleeper sofa in lie of theater seating.
Outdoors RV Creek Side Titanium Series travel trailer 22KVS highlights:
- Sofa Slide
- Murphy Bed
- Rear Kitchen
- 19' Awning
You're going to love this rear kitchen travel trailer with abundant counter space for cooking at-home meals. The 40" x 90" fold down table provides a place to dine or play games, and there is a swing-out 32" TV across from the residential sofa with built-in recliners slide for movie nights. A full bath on board lets you stay clean throughout your camping trips, and there is a bath skylight for natural lighting here as well. The front 60" x 80" queen wall bed can be pulled down when you're ready for a good night's rest after a fun day at the beach!
Each Creek Side Titanium Series travel trailers by Outdoors RV are designed for mountain tough four seasons camping for all your adventures. You'll find sleek design frameless thermal pane windows, Titanium Series graphics package, and a ground control TT auto leveling system. The compact design is compatible for light duty tow vehicles and smaller campsites, so you may not even need to purchase a new vehicle to start camping. You'll fall in love with the mountain lodge interiors, the LG solid surface countertops, and the premium gel infused cooling memory foam Heartland mattress for all-around comfort.
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Stock# ACCP30743
Interior Color: Stone Basin
| Sleeps | 2 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Interior Color | Stone Basin |
| Hitch Weight | 850 lbs |
| GVWR | 8750 lbs |
| Dry Weight | 6700 lbs |
| Cargo Capacity | 2500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 78 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | ST225/75/15E |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5100 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | Swing Out 32" TV |
| Awning Info | 18' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 51W112722S1030743 |
Creek Side Titanium Series 22KVS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


