New 2025 Keystone RV Springdale Classic 244RBCWE Travel Trailer
Rear Bathroom / All Power Tongue Jack/ Front Walkaround Queen Bed/ 220W Solar Panel
2025 244RBCWE Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:-
- 2025 SPRINGDALE 244RBCWE
- Decor Springdale 2025 Maple
- Refrigerator 12V 10 cf
- Solar Flex Protect
- RVIA Seal Go Camping
What Our Customers Are Saying
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Price:
$48,630
You Save: $21,635
Sale Price: $26,995
You Save: $21,635
Sale Price: $26,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 36887
Location: Turlock, CA
Stock# 36887
Interior Color: Maple
Stock# 36887
Interior Color: Maple
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2025 244RBCWE Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Interior Color | Maple |
| Hitch Weight | 690 lbs |
| Dry Weight | 6142 lbs |
| Cargo Capacity | 1548 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST205/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 38" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Girard Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 16' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| VIN | 103236 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


