New 2025 Keystone RV Springdale 241FKWE Travel Trailer
Front Kitchen / Theater Seating / Outside Pop Kitchen / Two Slide outs / Power Tongue Jacks / 220W SOLAR PANEL
2025 241FKWE Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:-
- 2025 SPRINGDALE 241FKWE
- DÉCOR – SPRINGDALE 2025 – MAPLE
- PREMIUM PACKAGE
- REFRIGERATOR 12V – 10CF
- SOLAR FLEX PROTECT
- THEATER SEATING
- RVIA SEAL – GO CAMPING
What Our Customers Are Saying
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 36913
Location: Turlock, CA
Stock# 36913
Interior Color: Maple
Stock# 36913
Interior Color: Maple
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2025 241FKWE Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 28 ft 8 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Interior Color | Maple |
| Hitch Weight | 730 lbs |
| Dry Weight | 6505 lbs |
| Cargo Capacity | 2495 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 69 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST205/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Girard Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 18' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 103769 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


