New 2025 Keystone RV Montana 3901RK Fifth Wheel
Keystone Montana 3901RK fifth wheel highlights:
- Rear Raised Kitchen
- Bath and a Half
- King BEd
- Fireplave
- Large Walk-in Wardrobe
- Dual Sink Vanity
The 3901RK is a rear kitchen fifth wheel with a residential-style layout and multiple slide-outs to open up the living space. The raised rear kitchen includes an 18 cu. ft. refrigerator with ice maker, convection microwave, large sink, and pantry storage.
Just forward of the kitchen is the main living area with theater seating, a fireplace, and a dinette with built-in storage, along with a conveniently located half bath.
Up front, the bedroom features a king bed in a slide, a dresser, and additional storage. The front bathroom includes a dual sink vanity, a large shower, and connects to a spacious walk-in wardrobe with washer and dryer prep.
This model has five slides total, giving each area more usable space, and is designed for extended stays with a focus on comfort and a more residential feel throughout.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $51,476
Sale Price: $89,982
Stock# RVS1302
Interior Color: 41025
| Sleeps | 4 |
| Slides | 5 |
| Length | 42 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Interior Color | 41025 |
| Hitch Weight | 2975 lbs |
| Dry Weight | 15063 lbs |
| Cargo Capacity | 2937 lbs |
| Fresh Water Capacity | 70 gals |
| Grey Water Capacity | 88 gals |
| Black Water Capacity | 88 gals |
| Tire Size | ST235/80R16G |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential w/Ice Maker |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs. |
| Water Heater Capacity | 16 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric Quick Recovery |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 50" Smart TV, BR 32" LCD TV |
| Awning Info | 19' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDFM0U29S4701302 |
Montana 3901RK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


