New 2025 Keystone RV Hideout Sport Single Axle 178RB Travel Trailer
SUV Towable / Large Rear Bath / Booth Dinette / Queen Bed / Solar
Options Added:
Solar Flex Protect*
Roof A/C
12 V 3 cu/ft Refrigerator
Stabilizer Jacks
Spare Tire Kit
RVIA Seal
Keystone Hideout Sport Single Axle travel trailer 178RB highlights:
- Rear Bathroom
- Booth Dinette
- 10' Power Awning
It's time to enjoy the great outdoors with family and friends at the campgrounds you like to meet everyone at! This trailer will allow three to four to camp comfortability with amenities such as a two burner cooktop, a 3.3 cu. ft. refrigerator, and a spacious rear full bathroom. The booth dinette offers a place to dine, read a book and even house an overnight guest. This model also includes a walk-around queen bed that will make your space feel a little more like home!
Open your horizons with the Hideout Sport Single Axle travel trailers by Keystone. They are compact, convenient, and lightweight; everything you're looking for in an RV! Each model features an aluminum exterior, tinted safety glass windows, and a Super Flex TPO roof membrane for added durability. The interior includes blackout night shades for added privacy and real wood doors and drawers that will give a more at-home touch. The Girard tankless water heater is a feature you won't want to camp without, and the LED lighting will keep your space bright and open!
A 5 year protection plan can be added to this camper for $1,799 or $23/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 8.49% APR for 120/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-622-0672.
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
Stock# SW244369
Interior Color: Pewter
| Sleeps | 3 |
| Length | 20 ft 11 in |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Interior Color | Pewter |
| Hitch Weight | 400 lbs |
| GVWR | 4400 lbs |
| Dry Weight | 3200 lbs |
| Cargo Capacity | 1200 lbs |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 3.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Girard On Demand Tankless |
| AC BTU | 5000 btu |
| Awning Info | 10' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
Hideout Sport Single Axle 178RB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


