New 2025 Keystone RV Hideout Sport Single Axle 177RD Travel Trailer
SALE PENDING CALL FOR AVAILABILITY 318 445 6981
- U-Shaped Dinette
- Kitchen Pantry
- Queen-Size Bed
- Pass-Through Storage
- 10' Power Awning
Open your horizons with the Hideout Sport Single Axle travel trailers by Keystone. They are compact, convenient, and lightweight; everything you're looking for in an RV! Each model features an aluminum exterior, tinted safety glass windows, and an I-beam frame with stamped steel cross-members and outriggers for added support. The interior includes blackout night shades for added privacy and real wood doors and drawers that will give a more at-home touch. The Girard tankless water heater is a feature you won't want to camp without, and the LED lighting will keep your space bright and open!
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# 006520
Exterior Color: WHITE
Interior Color: PEWTER
| Sleeps | 4 |
| Length | 20 ft 11 in |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Interior Color | PEWTER |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 415 lbs |
| Dry Weight | 3165 lbs |
| Cargo Capacity | 1235 lbs |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 3.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Girard On Demand Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 10' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
Hideout Sport Single Axle 177RD Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


