New 2025 Keystone RV Hideout Sport Single Axle 177RD Travel Trailer
SUV Towable / Solar Power / Rear Dinette / Mid Kitchen / Mid Bath / Front Queen
- U-Shaped Dinette
- Kitchen Pantry
- Queen-Size Bed
- Pass-Through Storage
- 10' Power Awning
Open your horizons with the Hideout Sport Single Axle travel trailers by Keystone. They are compact, convenient, and lightweight; everything you're looking for in an RV! Each model features an aluminum exterior, tinted safety glass windows, and a Super Flex TPO roof membrane for added durability. The interior includes blackout night shades for added privacy and real wood doors and drawers that will give a more at-home touch. The Girard tankless water heater is a feature you won't want to camp without, and the LED lighting will keep your space bright and open!
A 5 year protection plan can be added to this camper for $1,799 or $23/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 8.49% APR for 120/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-622-0672.
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Stock# SW244531
Interior Color: Pewter
| Sleeps | 4 |
| Length | 20 ft 11 in |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Interior Color | Pewter |
| Hitch Weight | 415 lbs |
| GVWR | 4345 lbs |
| Dry Weight | 3290 lbs |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 3.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Girard On Demand Tankless |
| AC BTU | 5000 btu |
| Awning Info | 10' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
Hideout Sport Single Axle 177RD Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


