New 2025 Keystone RV Coleman Light 22BX Travel Trailer
Lightweight Bunkhouse w/ Double Bunks & Outdoor Fridge
Invite your family to enjoy lightweight camping in the Coleman Light 22BX. This smart bunkhouse layout sleeps up to seven with double-size bunks in the rear, a booth dinette slide-out that converts to an extra bed, and a queen bed up front. A two-burner gas range, air-fryer convection microwave and an 8 cu ft 12-V refrigerator make indoor cooking easy, while a 2.6 cu ft outdoor refrigerator under the 16 ft power awning keeps drinks handy. You'll also appreciate the pass-through storage and friction-hinge entry door when setting up camp.
The full rear corner bath provides a roomy shower and foot-flush toilet, and a ladder makes it easy to access the bunks. Solid construction features include .040" smooth front metal, tinted safety glass windows, blackout roller shades, a fully walkable roof and a 6 ft 6 in interior height. Keystone exclusives such as Tru-fit slide construction, color-coded unified wiring, and Tuf-Lok thermoplastic duct joiners give you peace of mind, while the heated and enclosed underbelly extends your camping season.
With an unloaded weight around 4,620 lb and a hitch weight of just 540 lb, the 22BX can be towed by many half-ton pickups and large SUVs. Fresh water capacity is 41 gallons and the 16 ft power awning makes outdoor living comfortable. Experience this compact yet feature-packed travel trailer at 417 RV in Gloucester — we can't wait to show you around!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $8,000
Sale Price: $41,888
Stock# VR2650
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 9 in |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 570 lbs |
| Dry Weight | 4620 lbs |
| Cargo Capacity | 1880 lbs |
| Fresh Water Capacity | 41 gals |
| Grey Water Capacity | 68 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 16' Power |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDTCMK20SD947820 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


