New 2025 Keystone RV Coleman Lantern 28BHS Travel Trailer
RV Show & Sale on NOW. Discounts + RV Show Financing Plans. Consider our popular 10,12, or 15 year options. OAC. Or "Name your payment" and we'll craft complete custom package just for YOU.
--------------------
QUINTE RV CENTRE
Fresh promotions and sale events every month. Check website and visit often. We will EARN your business.
Browsing online is a great start, but nothing beats exploring your options with an experienced team on a lot full of wonderful choices. Visit us in person for the very best on-the-lot deals. Visit today - we can't wait to meet you!
--------------------
Keystone Coleman Lantern travel trailer 28BHS highlights:
- Double-Size Bunks
- 50" TV and Fireplace
- 21' Power Awning
- King Bed
If you're needing additional sleeping space and added comfort in your next RV, this travel trailer is the one! There are double-size bunks with steps in the back for your guests or little ones, and the full bath includes one of the dual entry doors to the unit for added convenience. The combined kitchen and living area is made spacious thanks to the large slide out which houses the sofa and booth dinette. You can make meals on the three burner range or in the air fryer/convection microwave, and there is a 16 cu. ft. 12V refrigerator to keep food fresh. A 50" TV and fireplace features hidden shelves behind it for smart storage space plus there is an entryway pantry for snacks galore! Outside, the 21' power awning will provide shade as you visit in your camp chairs, and there is a 2.6 cu. ft. outdoor refrigerator to keep cold drinks on hand!
The Coleman Lantern travel trailers by Keystone include innovative features for the outdoor enthusiasts! They are built with a smooth front metal, a walkable roof, and a one-piece heated and enclosed underbelly that will help extend your camping season. Additional exterior features include a shower with hot and cold water, quick drop stabilizer jacks and a power tongue jack, plus a full pass-through storage with extra tall doors. The interior is just as impressive with its blackout night shades, solid surface kitchen countertops, bedside outlets, and extra large 30" x 40" shower to name a few comforts. Each travel trailer also includes a Suburban tankless water heater for endless hot showers, plus Keystones Exclusives such as in-floor heating ducts, Tru-fit slide construction, and more!
--------------------
READ THIS
Our inventory changes rapidly and we try to keep our website as up-to-date as possible. We often have many fresh new and used trailers available that do not yet appear on our website and, from time to time, some recently sold units may still appear in the listings.
We strive to keep the information on our website timely and accurate, but we do reserve the right to correct any errors in calculating, editing, and data-entry.
Please speak to someone on our team directly to clarify or confirm and details.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
You Save: $12,055
Sale Price: $40,944
Stock# Q1057
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Hitch Weight | 696 lbs |
| Dry Weight | 6798 lbs |
| Cargo Capacity | 1802 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 68 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Tire Size | ST215/75R14D |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50" LED TV |
| Awning Info | 21' Power |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDTCMN25SH948983 |
Coleman Lantern 28BHS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


