New 2025 Keystone RV Coleman 27B Travel Trailer
RV Show & Sale on NOW. Discounts + RV Show Financing Plans. Consider our popular 10,12, or 15 year options. OAC. Or "Name your payment" and we'll craft complete custom package just for YOU.
--------------------
QUINTE RV CENTRE
Fresh promotions and sale events every month. Check website and visit often. We will EARN your business.
Browsing online is a great start, but nothing beats exploring your options with an experienced team on a lot full of wonderful choices. Visit us in person for the very best on-the-lot deals. Visit today - we can't wait to meet you!
--------------------
Keystone Coleman travel trailer 27B highlights:
- Rear Private Bunkhouse
- Front Private Bedroom
- 16' Power Awning
- Outdoor Refrigerator
- Large Slide Out
The whole gang will love camping in this bunkhouse model with a super slide! The rear bunkhouse includes four bunk beds plus a wardrobe to keep this space tidy. You'll have the front private bedroom all to yourselves which includes a queen bed and dual bedside wardrobes. A sofa and booth dinette within the slide provide seating space and additional sleeping space, and the full kitchen includes a two burner cooktop and microwave oven to cook meals. Head outdoors to enjoy the 16' power awning after grabbing a cold drink from the outdoor refrigerator.
With any Coleman travel trailer, you will experience Keystone's quality throughout, plus enjoy lightweight towing to the campground or RV park. There is a walkable roof, tinted safety glass windows, and a power awning outdoors for an inviting space to relax. The friction hinge entry door is another convenience you'll appreciate, and there is Furrion backup camera prep if you want the option to make parking easier. Inside, you'll find blackout night shades, a 6' 8" ceiling height, bedside outlets, and many more comforts.
--------------------
READ THIS
Our inventory changes rapidly and we try to keep our website as up-to-date as possible. We often have many fresh new and used trailers available that do not yet appear on our website and, from time to time, some recently sold units may still appear in the listings.
We strive to keep the information on our website timely and accurate, but we do reserve the right to correct any errors in calculating, editing, and data-entry.
Please speak to someone on our team directly to clarify or confirm and details.
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
You Save: $11,055
Sale Price: $36,944
Stock# Q1056
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 11 in |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 716 lbs |
| Dry Weight | 6094 lbs |
| Cargo Capacity | 2006 lbs |
| Fresh Water Capacity | 41 gals |
| Grey Water Capacity | 34 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Tire Size | ST215/75R14D |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 4 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 16' Power |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDTCMN28SH947505 |
Coleman 27B Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


