New 2025 Keystone RV Bullet Classic 2840QB Travel Trailer
Room for the Whole Crew!
View all Bullet Classic Floorplans
2025 2840QB Features and Options
DECOR - BULLET 2025 - TRANQUIL TIMBER
EXTERIOR DECOR - BULLET - WHITE
THERMAL PACKAGE
CLASSIC PACKAGE
15K AC
50 AMP SERVICE WITH 2ND AC PREP
ON DEMAND WATER HEATER
SOLAR FLEX READY
REFRIGERATOR - 12V - 8CF
2ND 13.5K A/C
RVIA SEAL - GO CAMPING
What Our Customers Are Saying
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Apache Village
Location: Hazelwood, MO
Stock# 5788
Location: Hazelwood, MO
Stock# 5788
Stock# 5788
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2025 2840QB Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 9 in |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Hitch Weight | 765 lbs |
| Dry Weight | 6030 lbs |
| Cargo Capacity | 1850 lbs |
| Fresh Water Capacity | 37 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDTBLN21SD431698 |
For more information
Contact Us
Bullet Classic 2840QB Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


