New 2025 Keystone RV Bullet Classic 1840RBWE Travel Trailer
SOLD! I WENT TO EAST HELENA, MT!
WE MAKE BUYING AN RV EASY WITH NO HASSLE PRICES AN NO OTHER SURPRISE FEES OR CHARGES!
INCLUDES 2 RV DEEP CYCLE BATTERIES-UPGRADE TO TWO BATTLE BORN INTELLIGENT HEATED LITHIUM 100 AMP BATTERIES WITH THE SMART HUB MONITOR FOR $2,499!
This Keystone Bullet Classic travel trailer 1840RBWE includes these options:
- Tranquil Timber Interior
- Solar Flex Protect 220 Watt Expandable Solar System
- 2 RV Deep Cycle Batteries-Lithium Upgrade Available
- $350 In Store Parts Credit
- Camper College Orientation
- Thermal Package
- Classic Package
- 15btu Air Conditioner
- On Demand Water Heater
- 8 Cubic Foot 12 Volt Fridge
- Microwave Oven
- Pass-Thru Storage
- Full Rear Bath
- Bedside Wardrobes
Camping trips just got sweeter in this travel trailer for three! There is a jack knife sofa slide out that will provide additional interior space, along with sleeping space for a guest. The front queen bed includes a privacy curtain when you need to get dressed, and there are dual nightstands to keep your things organized. A full kitchen will let you cook meals each day, and the spacious full rear bath means you won't have to use the camp's facilities in the middle of the night!
With any Bullet Classic travel trailer by Keystone, you can be sure to make memories at the campground! The durable construction means you can enjoy your RV for years to come, and the variety of floorplans let you pick the one that's just right for you! Each model includes full bath and kitchen amenities, convenient storage spaces, plus comfortable seating and sleeping arrangements. The hassle-free exterior features make camping easier than ever, so come check them out!
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# NTB1247
Interior Color: Tranquil Timber
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 22 ft 11 in |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Interior Color | Tranquil Timber |
| Hitch Weight | 520 lbs |
| Dry Weight | 4450 lbs |
| Cargo Capacity | 2060 lbs |
| Fresh Water Capacity | 37 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
Bullet Classic 1840RBWE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


